کد خبر : 2136       بازدید : 593 تاریخ : 1395/07/17   22:10


:

کارگاه آموزشی اسناد خزانه اسلامی برگزار شد
به گفته محمد فیاض، مدیر کل طرح و برنامه وزارت ورزش و جوانان، اسناد خزانه اسلامی یک نوع نحوه پرداخت تخصیص به دستگاه ها است

به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان بوشهر؛کارگاه آموزشی اسناد اوراق خزانه اسلامی به همت اداره کل امور مالی و ذیحسابی وزارت ورزش و جوانان و با حضور دکتر سید مناف هاشمی، معاون توسعه منابع و پشتیبانی، علیرضا عسگری مدیرکل امور مالی و ذی حسابی، سید محمد فیاض مدیر کل طرح و برنامه، محمد مراد مانگشتی مدیرکل پشتیبانی، بهروز منتقمی سرپرست اداره کل توسعه منابع انسانی، ایرج رحمانی مدیرکل هماهنگی امور اسستان های وزارت ورزش و جوانان، مدیران کل استانی و مهمانانی ویژه از نهادهای تخصصی امروز در آکادمی ملی المپیک برگزار شد.

عسگری مدیرکل امور مالی و ذیحسابی وزارت ورزش و جوانان در ابتدای این کارگاه ضمن خیر مقدم به حاضرین ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را تسلیت گفت و افزود: تقویت بخش خصوصی به منظور واگذاری امور به مردم سرلوحه کار اکثر دولت ها بوده که در چند سال اخیر به دلیل عدم وجود اعتبار و نقدینگی اعتباراتی که باید برای تملک دارایی دستگاه ها تخصیص داده می شد صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: یکی از ابزارهایی که دولت می تواند از طریق آن بدهی های خود را پرداخت کند بازار بورس اوراق بهادار است که فارغ از مالیات و قابل انتقال و خرید و فروش است. دولت از اول امسال تصمیم گرفت به جای وجه نقد، اسناد خزانه اسلامی را به دستگاه ها بابت طرح های عمرانی و تملک دارایی تخصیص دهد.

عسگری با اشاره به جدید بودن این کار گفت: با کمک معاونت توسعه منابع و پشتیبانی و همکارانم بستر این کار در وزارت مهیا شد و دوره های مختلفی را گذاراندیم. با دستگاه های پیشرو جلسات مختلفی داشتیم و کمک های زیادی دریافت کردیم.

وی ادامه داد: در این خصوص به یک بلوغی رسیده ایم و امروز می خواهیم یافته های خودمان را در کنار یافته های استان ها قرار دهیم. امیدوارم دوستانی که امروز از نهادهای تخصصی مهمان ما هستند ضمن انتقال تجارب و داشته ها، ما را در پیشبرد اهداف وزارت در زمینه های تجهیز، ساخت و ساز و بدهی ها یاری کنند.

همچنین در این جلسه فیاض مدیر کل طرح و برنامه وزارت ورزش و جوانان گفت: هدف انتشار اسناد اوراق خزانه اسلامی، پرداخت بدهی های دولت به پیمانکاران غیر دولتی و همچنین مدیریت و کنترل بازار با اجرای سیاست های پولی مناسب است.

فیاض در ادامه به مزیت های اسناد خزانه اسلامی و تفاوت این اسناد با سایر اوراق بهادار پرداخت و افزود: اسناد خزانه اسلامی ضمن این که فارغ از مالیات هستند به دلیل این که دولت آن را تضمین می کند در تاریخ سررسید آن ریسکی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اسناد خزانه اسلامی یک نوع نحوه پرداخت تخصیص به دستگاه ها است و به عنوان اعتباری جداگانه و خارج از سقف اعتبار دستگاه ها محسوب نمی شود.

فیاض در ادامه در خصوص مواد قانونی مربوط به این اسناد مندرج در قانون بودجه سال 95 و روند گام به گام تسویه مطالبات پیمانکاران از طریق اسناد خزانه اسلامی توضیحاتی ارائه کرد و گفت: اولین قدم برای پرداخت بدهی های دولت برگزاری جلسه با پیمانکاران به منظور توجیه و مجاب کردن آن ها توسط دفاتر فنی و مهندسی استان ها است.

وی سپس به نکات فنی مهمی که باید استانها در این خصوص رعایت کنند اشاره کرد و اقداماتی که تا امروز در خصوص اجرای اسناد خزانه اسلامی در وزارت ورزش و جوانان شده است را تشریح کرد.

در این نشست توکلی مدیرکل ابزارهای نوین شرکت فرابورس ایران، فرایند اجرایی اسناد خزانه اسلامی را برای حاضرین تشریح کرد.

مدیران کل استان ها نیز مطالب و ابهامات خود را مطرح کردند و توسط مسئولان نهادهای تخصصی و مدیران وزارت خانه به آن ها پاسخ داده شد.

 


نظـــرات شمـــا